Pěstování jahod
Zatím nepublikováno • admin • Agrotechnika prakticky • komentováno 0× • zobrazeno 4092×
Pěstování jahod ...
Jahody...
Úvodem rekapitulace použitého nářadí: Rotační kypřič AKR-122, Pevný kypřič AKP-121.
1. Příprava pole.
Příprava pole spočívala v podzimní úpravě rotavátorem AKR-122. První fáze rozbití hrud, hloubkové kypření na max. dosažitelnou hloubku. Následné projetí na stále plytší kypření k dosažení co nejlepší přípravy půdy. Při podzimní (pozdně letní) aplikaci není pravděpodobné dosažení vysušení půdy a zničení plevelů sluncem. Zbytky drnů je nutno odstranit hráběmi a pečlivě vyplet. Jinak ve velmi krátké době plevel opět políčko opanuje. Nepředpokládám možnost použití bran v důsledku nedostatečné velikosti políčka a manipulačního prostoru. Ruční práce s hráběmi se tedy jeví jako nezbytná.
2. Výsadba sazenic.
Byly použity předpěstované sazenice z oddenků + oddenky oddělené od matečních jahodníků v den výsadby. Předpěstovaná sadba je mnohem životaschopnější, bohužel klimatické podmínky neumožnily připravit dostatečné množství sadby.
Ruční výsadba sazenic dle rozteče pevného kypřiče AKP-121/traktoru, pro pozdější plečkování a kypření - pouze podélné. Velmi záleží na velikosti pozemku a tedy manipulačních možnostech traktoru i ve vztahu k okolním plodinám. Pro počáteční potlačení plevelů, byla použita nasečená tráva jako mulč. (sekačka AŽR 130 + sweeper 960 Husqarna)
3. Plečkování a kypření během vegetačního období rostlinek.
Rostlinky jsou plečkovány podélným průjezdem - meziřádkově. Mezi rostlinami bude plečkováno ručně - kopačka. Hloubka plecích radliček (radličky/opěrná kola) je nastavena na max. vysunutí/ve 4. otvoru. Dosavadní zkušenost skvělá!
Pro kultivaci během růstu je možno využít sestavu jen pokud jahody nezaplní prostor mezi řádky.