Pěstování brambor
22.02.18 | 18:17 • admin • Agrotechnika prakticky • komentováno 0× • zobrazeno 12251×
Brambory...
Úvodem rekapitulace použitého nářadí: Jednoradličný pluh APN-702, Rotační kypřič AKR-122, Pevný kypřič AKP-121, Sada pro pěstování brambor APB-157. Vřelé díky Zdenkovi za fotografie, návody a osobní zkušenosti.
1. Příprava pole, výsadba
Příprava pole spočívala v podzimní orbě a zapravení hnoje jednoradličným pluhem APN-702. Při tomto úkolu bylo zjištěno, že originální traktorový vzorek pneumatik není v těžší půdě a zaorávce mazlavého materiálu (hnůj) schopen přenést výkon traktoru na půdu a dochází k prokluzu kol. Situaci vyřešila dodatečná montáž orebných kol BKO-523.
Jarní příprava brambořiště za použití rotačního kypřiče AKR-121 nepřinesla žádné neočekávané problémy. Velikost hrud je daná lokálními půdními podmínkami, nastavením opěrných kol (hloubka kypření) a počtem kultivačních průjezdů sestavy traktoru. Pro pěstování brambor se tato frakce zdá býti dostatečná.
Pro řádkování byla použita sada pro pěstování brambor APB-157 v kombinaci s pevným kypřičem AKP-121.
Ruční výsadba, nepříjemná ale nutná vzhledem k použité technologii. Při použití automatického zázeče by i tato činnost byla strojní a předchozí řádkování by nebylo zapotřebí.
Zahrnování vysazených brambor pomocí sady APB-157.
V závěru této části lze říci, že proces přípravy půdy a samotná výsadba je bezproblémová, veškeré použité nářadí a příslušenství splnilo svůj účel a odvedlo dobrou práci.
2. Přihrnování a plečkování.
Pro tuto činnost má být opět použita sada pro pěstování brambor APB-157, nicméně zde narážíme na 1. koncepční problémy. Ani ne nářadí, jako traktoru samotného. Vzhledem k jeho světlé výšce, která se v tomto případě ukazuje jako nedostatečná, je přímo v návodu nářadí definována max. výška natě brambor 10cm, do které mohou být rostlinky přihrnovány. To ovšem znamená že, přihrnování a plečkování je možné jen v první fázi růstu a né po celou vegetační dobu, jak je potřeba. Během praktických testů bylo zjištěno, že nať do 20cm. výšky se ještě poddá - ohne a zpětně narovná. Je potřeba zvolit vhodné rozevření disků, vzhledem k pravidelnosti rostlin v ose řádku. Při přílišném stažení - malá mezera, může dojít k poškození natě hranou odvalujícího se disku.
3. Vyorávání - sklizeň.
Pro tuto činnost je opět použita sada pro pěstování brambor APB-157, vyorávací radlička.
Originální umístění vyorávací radličky (stejné jako je rýhovací radlička) se ukázalo jako nevhodné. Radlice hrne val hlíny a brambor pod kola traktoru a znehodnocuje sklizeň. Bylo nutno přemístit radličku na zadní část rámu, zde ale vyorávací radlička silně namáhá rám kypřiče a proto bylo nutno rám vyztužit - doporučuji.
4. Závěr
Na závěr lze tedy konstatovat, že Mini sice významně pomůže s pěstováním brambor, ale nedokáže zajistit kompletní péči o pole osázené bramborami po celou vegetační dobu. Další méně příznivý fakt je, že sada pro pěstování brambor je koncipována jako stavebnice s vzájemnou kombincí prvků, což v praxi znamená "pořád něco někam montovat". Stejný výsledek lze samozřejmě dosáhnout i s použitím neoriginálního nářadí, např. ze systému Vari, viz sekce videa. Při použití automatického sázeče, ať už domácí produkce, nebo tovární, je odstraněna poněkud komplikovaná příprava a samotná výsadba. Toto zařízení však, krom sdružení několika operací do jedné, nezajistí následnou kultivaci vzešlé sadby a problém tedy zůstává ve světlé výšce traktoru.